Uña de gato - Vilcacora (Uncaria tomentosa) - sušené vnitřní lýko liány

 

Uncaria tomentosa v českém překladu "Kočičí dráp" (anglicky „Cat´s claw“) je „královnou" mezi peruánskými bylinami a jednou z hlavních složek všech fytoterapeutických kúr. Je to popínavá rostlina – liána, dorůstající délky až 30 m a používá se zní hlavně vnitřní lýko a v poslední době i sušený list. Název byliny je odvozen od zahnutých trnů rostoucích na liáně, které svým vhledem připomínají kočičí drápky. Pochází z amazonských oblastí Jižní Ameriky a v tradičním léčitelství domorodých kmenů je známá a užívaná již tisíce let. Ze všech rostlin rodu Uncaria jsou však pouze dvě Uncaria guinansis a Uncaria tomentosa, které jsou užívány ve fytoterapii, z toho Uncaria tomentosa obsahuje účinnější látky a pro svůj větší rozsah použití je v současnosti více preferovaná. Na základě řady provedených studií, lze konstatovat, že pravidelné a dlouhodobé užívání vývaru z Kočičího drápu zvyšuje imunitu organizmu až o 60%, působí jako prevence proti nádorovým onemocněním a většině typů rakoviny (zejména působí proti rakovině prsu, kde snižuje riziko jejího propuknutí až o 98% procent!!, tedy měly by jí užívat všechny dívky a ženy bez jakýchkoliv diskuzí, místo řezání zdravých prsů, jak to provedla Angelina Jolie?!?!?). Je to zároveň silný antioxidant, je tedy vhodné její užívání při různých dietách a snižování nadváhy. Mezi další pozitivní účinky patří udržování zdraví kloubů a kostry celkově. Především starší lidé nebo lidé přetěžující své klouby, by měly užívat pravidelně Vilcacoru jako doplněk stravy.

 

Doporučuje se užívat při:

- celkovém posílení imunity organizmu

- cirhóze jater

- diabetes

- hemoroidech

- chřipce a nachlazení

- léčbě různých zánětů a infekcí

- nádorových onemocněních

- k odstranění parazitů

- kloubních onemocněních nebo přetěžování pohybového aparátu

- plynatosti

- potížích s trávícím traktem

- čištění cévních stěn

- čištění krve

- rakovině všech typů

- revmatismu

- zácpě

- žaludečních vředech

 

Doporučené dávkování:

1. Prášek z vnitřního lýka: 3-12 g

2. Mleté lýko na vlásky Short Cut: 5-20 g

3. Mleté lýko na vlásky Nest Cut: 7-25 g

4. Mleté lýko na vlásky Long Cut: 10-30 g

5. Ručně drhané lýko na třísky: 10-30 g (lze vyvařit dvakrát!!!)

6. Kousky liany - pásky: jsou určeny k vlastnímu nadrhání vlásků nebo k alkoholovým extraktům

 

Výše doporučenou dávku byliny (dle závažnosti zdravotních potíží), vložit do hrnce s 1 litrem vody, přidat šťávu z jednoho citrónu, přivést k varu a na mírném ohni vařit 25-30 minut, poté scedit a případně rozředit dle aktuální osobní denní spotřeby tekutin. Lze dochutit medem nebo surovým cukrem Chancaca. Popíjet průběžně celý den. Vyšší vytěžení prospěšných látek z byliny dosáhnete před vyvařením byliny její macerací. Doporučenou dávku byliny namočte v nádobě s 250 ml vlažné vody a nechte přiklopenou macerovat 24 hodin. Potom macerát scedit a vymacerovanou bylinu povařit výše popsaným způsobem. Po vychladnutí vývaru, smíchat obě tekutiny do jednoho nápoje. Lze užívat i preventivně bez zřejmých příznaků výše uvedených potíží pro očistu a posílení organizmu a jako prevenci proti rakovinám. V tomto případě doporučujeme užívat denně po dobu 1 měsíce macerát a vývar ze spodní hranice doporučené dávky byliny, poté na jeden měsíc vysadit a následně měsíční kůru opakovat.

 

Kontraindikace:

- Vzhledem k imunostimulačním vlastnostem je nevhodné užívat Vilcacoru po transplantaci orgánů, při chemoterapii nebo graviditě. Účinné látky byliny totiž silně podporují imunitní systém, který by mohl považovat nové tkáně za nežádoucí a snižovat účinky cílené chemoterapie!!

- Při nasazení proti již rozvinutým nádorům rakoviny je nutná konzultace s lékařem, aby nedošlo k nežádoucím účinkům proti užité medikaci.

- Není vhodné pro děti mladší 3 let a kojící ženy.

 

Vedlejší účinky:

Nejsou známy ani popsány.

 

Fytoterapeutické vlastnosti:

Působí protizánětlivě, protivirově, imunostimulačně, jako prevence před rakovinou (zabraňuje vzniku novotvarů v těle), detoxikačně, antibakteriálně, antioxidačně.

 

Fytochemické složení:

Vilcacora obsahuje alkaloidy (pteropodiny, isomitraphylline, isomitraphylline, rhynchophylline, mytraphylline a isopteropodine, který se uvádí jako nejúčinnější) U čtyřech z těchto alkaloidů bylo zjištěno, že mají imunostimulační vlastnosti. Díky nim Vilcacora pomáhá udržovat správné fungování imunitního systému. Dále obsahuje glykosidy, polyfenoly, triterpeny, proanthokyanidy a fytosteroly.