Guanábana - Graviola (Annona muricata) - řezaný sušený list

 

Annona muricata je malý strom dorůstající až do výšky 8 m s načervenalými větvičkami. Listy o velikosti cca 18 x 7 cm, jsou podlouhle oválné, lysé a lesklé, s velkými zřetelnými žílami. Strom plodí velké ostnaté a velmi chutné ovoce, které lze přímo konzumovat nebo z něj vyrábět řadu potravinových derivátů. Roste v tropických oblastech Jižní Ameriky. Guanábana je po tisíciletí užívaná v domorodém léčitelství, a to všechny její složky – kůra, listy, plody, semena i kořeny. Listy působí jako sedativum, antispasmodikum, hypotensivum a nervové sedativum. Zejména ale obsahují látky, které mají velmi silné proti nádorové účinky na různé typy rakovinových buněk, aniž by při tom škodili organizmu nebo poškozovaly buňky zdravé!

 

Doporučuje se užívat při:

- astmatu

- arteriální hypertenzi

- cukrovce

- depresi

- horečce

- chřipce

- jaterních nemocích a ochraně jater

- kašli

- křečích

- neurocirkulační astenii

- nádorech a novotvarech

- rakovině všech možných typů

- rozrušení jako sedativum a nervové sedativum

- potížích s ledvinami

- potížích s trávením

- proti střevním parazitům

- srdeční arytmii a pro snížení srdeční frekvence

- vysokém krevním tlaku

- zánětech sliznicových membrán (kataru)

 

Doporučené dávkování:

7 g řezaného listu vložit do hrnce s 1 litrem vody, přivést k varu a na mírném ohni vařit 20 až 30 minut, poté scedit a případně rozředit dle aktuální osobní denní spotřeby tekutin. Lze dochutit medem nebo surovým cukrem Chancaca. Popíjet průběžně celý den nebo ve třech rovnoměrných dávkách. Vyšší vytěžení prospěšných látek z byliny dosáhnete před vyvařením byliny její macerací. Doporučenou dávku byliny namočte v nádobě s 250 ml vlažné vody a nechte přiklopenou macerovat 24 hodin. Potom macerát scedit a vymacerovanou bylinu povařit výše popsaným způsobem. Po vychladnutí vývaru, smíchat obě tekutiny do jednoho nápoje. Lze užívat i preventivně (5 g) bez zřejmých příznaků výše uvedených potíží. Doporučujeme užívat denně po dobu maximálně 30 dnů macerát s vývarem z byliny, poté na 1 měsíc vysadit a následně měsíční kůru opakovat.

 

Kontraindikace:

- v případě užívání antidepresiv se poraďte s vaším lékařem

- může zesílit účinek antihypertensiv a kardiodepresiv nebo antidepresiv a interferovat s MAO-inhibitory

- může stimulovat děložní svalstvo, není tedy vhodné pro ženy v těhotenství

 

Vedlejší účinky:

- Lidé užvající antihypertensiva, by se měi poradit se svým lékařm a sledovat krevní tlak.

- Velké dávky mohou způobit nauzeu nebo zvracení. V takovém případě omezte užívání.

- Dlouhodobé užívání této byliny může vést k odumírání prospěných bakterií v zažvacím traktu. Neužívejte pravidelně déle než30 dní. Po té na stejně dlouhou dobu užívání vysaďte nebo pokud potřebujete pokračvat v léčbě doporučuje se do stravy zařadit probiotické a zažívání podporující enzymy.

 

Fytoterapeutické vlastnosti:

Protirakovinový, protinádorový, antimikrobiální, antiparazitický, kardiodepresivní, hypotensivní, vasodilatačí, sedativní, antidepresivní, antispasmodický, antivirový, snižuje horečku, vyhání hlísty, stimuluje zažívání, antikonvulsní.

 

Fytochemické složní:

Annocatalin, annohexocin, annomonicin, annomontacin, annomuricatin A, B, annomuricin A až E, annomutacin, annonacin, annonacinon, annopentocin A až C, cis-annonacin, cis-corossolon, dohhexocin, epomuricenin A, B, gigantetrocin, gigantetrocin A, B, gigantetrocinon, gigantetronenin, goniothalamicin, iso-annonacin, javoricin, montanacin, montecristin, muracin A až G, muricapentocin, muricatalicin, muricatalin, muri-catenol, muricatetrocin A, B, muricatin D, muricatocin A až C, muricin H, muricin I, muricoreacin, murihexocin 3, murihexocin A až C, murihexol, murisolin, robustocin, rolliniastatin 1, 2, saba-delin, solamin, uvariamicin I, IV, xylomaticin.