Flor de arena (Tiquillia paronychioides) – řezaná nadzemní část rostliny RAW

 

Tiquillia paronychioides je drobná bylina divoce rostoucí v suchých oblastech peruánských And a v domorodém léčitelství patří k nejčastěji užívaným a doporučovaným léčivkám. Užívá se celá nadzemní část byliny, zejména pak rozpadavé květenství. Květy vytvářejí oválné hrozny a jsou barvy světle šedé až smetanové. Listy, pokryté jemným chmýřím, jsou oválné. Je to bylina, která slouží zejména k celkové očistě a aktivaci organizmu - detoxikaci, je tedy vhodná i k preventivnímu užívání. Působí jako silné sedativum, které tlumí deprese a rozčílení. Super vhodná bylina pro zklidnění vzteklounů :o)

 

Doporučuje se užívat při:

- celková očista - detoxikace organizmu

- čištění krve (snížení hladiny kyseliny močové)

- čištění a ochraně cévních stěn

- čištění a zlepšení funkce jater

- čištění a zlepšení funkce ledvin

- depresích

- infekcích močových cest

- nespavosti

- neurózách

- očistě neuro-endokrinologické soustavy

- otocích a velké nadváze (otylosti)

- otravách organizmu ze závadné potravy

- problémech s dnou

- zánětech prostaty

- zánětech sliznic

- zlepšení celkového metabolizmu organizmu

- zlepšení pokožky

- žaludečních problémech (překyselení)

 

Doporučené dávkování:

Polévkovou lžíci byliny (5-7 g) zalít 1 litrem cca 80°C horké vody, nechat 10-15 minut vyluhovat, poté scedit a případně rozředit dle aktuální osobní denní spotřeby tekutin. Lze dochutit medem nebo surovým cukrem Chancaca. Popíjet průběžně celý den nebo ve třech rovnoměrných dávkách. Vyšší vytěžení prospěšných látek z byliny dosáhnete před výrobou nálevu její macerací. Doporučenou dávku namočte v nádobě s 250 ml vlažné vody a přiklopené nechte macerovat 24 hodin. Potom macerát scedit a vymacerovanou bylinu vyluhovat výše popsaným způsobem. Po vychladnutí nálevu smíchat obě tekutiny do jednoho nápoje. Lze užívat i preventivně bez zřejmých příznaků výše uvedených potíží. V tomto případě doporučujeme užívat denně po dobu 1 měsíce macerát+výluh ze 3 g byliny, poté na 1 měsíc vysadit a následně měsíční kůru opakovat.

 

Kontraindikace:

Nejsou známy ani popsány.

 

Vedlejší účinky:

Nejsou známy ani popsány.

 

Fytoterapeutické vlastnosti:

Antivirový, antibakteriální, antiflogistický, antioxidační, bakteriostatický, detoxikační, diuretický, hepatoprotektivní, pozitivně ovlivňuje stav pokožky, ochraňuje cévní stěny a podporuje hospodaření s lipidy. Fytochemické složení:

Flavonoidní sloučeniny (quercetin, rutosid a hyperosid) a polyfenolové kyseliny (rozmarýnová a kávová), ß-sitosterol, campesterol a stigmasterol, kyseliny laurová, myristová, pentadekanokarboxylová, pentadekanokarboxylová, palmitová, oleopalmitová, stearová, oleicinová, elaidinová, linoleová, a-linolenová, arachidonová, arachidonová, behenová a ignocerová, Ca, Mg, K, Na, Cr, Cu, Fe, Mn, Se, Zn.