Achiote (Bixa orellana) - prášek z mletého suchého semene

 

Bixa orellana je keř dorůstající výšky 3 až 5 m. Listy jsou oválné a zašpičatělé. Plody jsou trnité tobolky vejčitého tvaru o velikosti vejce, zašpičatělé a delší než širší. Uvnitř plodu se nachází jasně červená malá semínka (cca 5 mm), pokrytá semenným pylem, která se mimo léčivých přípravků užívají i jako barvivo a ne jenom v potravinářství. Bylina se vyskytuje v nížinných oblastech Jižní a Střední Ameriky a po tisíciletí se užívá v domorodém léčitelství, zejména pak její listy a semena. Semena obsahují karotenoidy, které vykazují velmi silné antioxidační účinky, to znamená, že zpomalují stárnutí buněk organizmu a jejich konzumace je tedy vhodná pro nenásilné přirozené hubnutí.

 

Doporučuje se užívat při:

- angíně

- arteriální hypertenzi

- bércových vředech

- bolestech břicha a zácpě

- infekcích močových cest

- jaterních nemocích a ochraně jater

- kašli (napomáhá lepšímu vykašlávání)

- na snížení hladiny kyseliny močové (její zvýšené vylučování)

- na snížení hladiny cholesterolu

- potížích s hemoroidy

- potížích s ledvinami

- rakovině kůže a jiných kožních defektech a infekcích

- zánětech hrtanu a dýchacích cest

- zánětech pohlavního ústrojí (pochvy)

- zánětech prostaty

 

Doporučené dávkování:

1-2 krát denně 1-2 g prášku po dobu léčení, dokud výše uvedené problémy neodezní. Prášek přidejte do libovolné potraviny při snídani a večeři nebo rozmíchejte v nápoji, pokud není dodán v kapsli. Lze užívat i preventivně bez zřejmých příznaků výše uvedených potíží. V tomto případě doporučujeme užívat 1 g prášku denně po dobu 1 měsíce, poté na 1 měsíc vysadit a následně měsíční kůru opakovat.

 

Kontraindikace:

- může působit močopudně

- není vhodný pro diabetiky (hypoglykemický efekt)

- není vhodný pro těhotné ženy (podporuje vyvolání kontrakcí)

 

Vedlejší účinky:

Nejsou známy ani popsány.

 

Fytoterapeutické vlastnosti:

Antibakterialní, antidysenterický, antigonorrhealní, antioxidační, antiseptický, antitussivní, astringentní, cicatrizační (rány hojící), depurativní, diuretický, expektorační, hepatoprotektivní, hyperglykemický, hypoglykemický, hypotensivní.

 

Fotochemické složení:

Semena obsahují červené barvivo bixin, norbixin, euxin a metylbixin, aminy, leukoantocyany, triterpeny a třísloviny. Byla potvrzena přítomnost karotenoidů luteinu a zeaxantinu, flavonoidů apigenin -7- bisulfátu, kosmosinu, hypoalectin -8- bisulfátu, luteolin -7- bisulfátu, luteolin -7-O-b-D- glukosidu a isoskutelareinu, diterpenů farnegeraniloktodekanátu, farnesilacetonu, geranilu, geraniolu a kyseliny galové.

 

Analýza semen vykazuje složení:

40-45% celulosy, 3,5-5,5% sacharózy, 0,3-0,9% esenciálních olejů, 3% netuhnoucího oleje, 4,5-5,5% pigmentů a 13-16% bílkovin, a dále alfa a beta-karotenoidy a další složky.

 

Analýza 100 g semen vykázala obsah 13,1 g bílkovin, 5 g tuků, 5,4 g popela.

 

Ve 100 g čerstvé materie byl stanoven obsah 84,4 g vody, 0,3 g tuků, 14,3 g uhlovodanů, 0,5 g vlákniny, 1 g popela, 0,007 g Ca, 0,01 g P, 0,0008 g Fe, 0,09 g karotenů, 0,00005 g riboflavinu, 0,0003 g niacinu a 0,002 g kyseliny askorbové.